Menu Zamknij

Historia fotowoltaiki

Fotowoltaika to technologia charakteryzująca się wieloma zaletami zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Jej początków możemy dopatrywać się już w pierwszej połowie XIX wieku.

Początkowo, elementy składające się z selenu były w stanie przekształcić energię słoneczną w elektryczną w zaledwie 1-2%. Przełomem stało się zastosowanie krzemu przy tworzeniu ogniw słonecznych.

Na dużą skalę ogniwa fotowoltaiczne zaczęto wykorzystywać w drugiej połowie XX wieku. Pierwsze elektrownie słoneczne powstały w latach 80-tych w USA. W Polsce pojawiły się dopiero w 2011 roku.
Panele fotowoltaiczne gwarantują nieograniczone wykorzystanie zarówno w przemyśle, jak i w prywatnych budynkach. Liczba zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok i w niedalekiej przyszłości fotowoltaika będzie najbardziej rozpowszechnionym z odnawialnych źródeł energii.

Zainteresowanych prosimy o kontakt: