Menu Zamknij

Historia klimatyzacji

Problem schładzania pomieszczeń upalną porą sięga już antyku. Wskazuje na to rozbudowany system akweduktów i tuneli wodnych w budynkach z tamtych czasów. Jednak początki klimatyzacji, którą znamy dziś miały miejsce wiele tysięcy lat później.

Pierwszym krokiem do stworzenia nowoczesnej klimatyzacji było odkrycie z XVIII wieku. Benjamin Franklin oraz John Hadley odkryli, że parujące ciecze o wysokiej lotności mogą schładzać różne obiekty. Mimo, że miało to ogromne znaczenie dla powstania klimatyzacji, pierwsze zastosowanie tego odkrycia miało miejsce dopiero 80 lat później.

 Willis Haviland Carrier to twórca pierwszej klimatyzacji. Stworzył ją w 1902 roku dla pewnej drukarni. Urządzenie kontrolowało wysokość temperatury oraz poziom wilgoci. W 1906 roku popyt na urządzenia klimatyzujące stał się tak duży, że powstała osoba firma The Carrier Air Conditioning Company of America, która produkowała tylko klimatyzatory.

Pierwszym budynkiem na świeci w pełni wyposażonym w system klimatyzacji był Teatr Rivoli na Times Square. Miało to miejsce 1925 roku. 5 lat później powstał pierwszy na świecie posiadający klimatyzację samochód.