Menu Zamknij

Jak dbać o klimatyzację w domu?

Klimatyzacja sprawia, że oddychamy powietrzem pobieranym z zewnątrz. Jednak aby powietrze to dostało się do naszego domu, musi przejść długą drogę przez kanały i samo urządzenie. Z tego względu powinniśmy odpowiednio dbać o czystość naszej klimatyzacji. Jak to zrobić?

Na filtrze znajdującym się w klimatyzacji może osadzać się kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia. Może to zakłócać działanie sprzętu klimatyzującego i dawać spore pole do rozwoju drobnoustrojów, których wdychanie może prowadzić nawet do schorzeń płuc. Z tego względu regularne czyszczenie filtra jest konieczne.

Wloty i wyloty powietrza powinniśmy czyścić suchą, miękką tkaniną. W ciężkich przypadkach możemy użyć delikatnego środka czyszczącego. Czyszczenie filtra powinno następować co mniej więcej dwa tygodnie. Robimy to za pomocą odkurzacza lub po prostu wody. Konieczność częstszego czyszczenia może sygnalizować o potrzebie wymiany filtra na nowy.

Raz na jakiś czas powinniśmy zdecydować się na czyszczenie i dezynfekcję całej instalacji. Tym zajmują się już wyspecjalizowane firmy i jest to związane z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.