Menu Zamknij

Odnawialne źródła energii – czym są?

Odnawialne źródła energii to ogromny krok w ratowaniu naszej planety Ziemi. OZE to źródła energii, które bazują na naturalnych i ekologicznych zasobach, które są niewyczerpalne. Są w pełni przyjazne środowisku i nigdy się nie kończą ze względu na ich odnawialność i stałość w naturze. Czym charakteryzują się odnawialne źródła energii i jakie są ich rodzaje?

Energia wiatrowa

Coraz częściej widzimy ogromne, białe wiatraki na obrzeżach miast. To niezwykle dobry znak, który oznacza krok w stronę ratunku dla naszej planety. Te wielkie wiatraki obracając się dzięki sile wiatru, produkują ogromne zasoby energii, która może być wykorzystana przez człowieka.

Energia wodna

To kolejny sposób na wykorzystanie tego co daje nam natura. Poprzez wszelkiego rodzaju turbiny czy zapory energia kinetyczna wody jest zamieniana w energię elektryczną. Istnieje również energia prądów i pływów, która polega na wykorzystaniu regularnych zmian poziomu wody w morzach i oceanach.

Energia słoneczna

To jedna z metod OZE, którą każdy może zastosować w swoim domu. Polega ona na instalacji paneli fotowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną dla całego domu. Inwestycja w fotowoltaikę pozwoli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych oraz zmniejszyć produkcję odpadów energetycznych.